Select language:EnglishPolski

Partnerzy serwisu

MotoTRBO - cyfrowy system łączności radiowej 

Icom Polska-radiokomunikacja profesjonalna

http://hytera.com/

Odwiedź stronę oficjalnego dystrybutora w Polsce - ELEKTRIT

DGT Sp. z o.o.

Excera

Partnerstwo z Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Facebook

Współpracujemy z

Wyszukiwarka

Zapytaj naszego eksperta

Potrzebujesz niezawodnej łączności radiowej ale nie wiesz jaki system będzie najbardziej odpowiedni dla Twojej firmy lub organizacji?

Zapytaj naszego eksperta.

Udzielimy Ci porady, doradzimy rozwiązanie które będzie pasować do Twoich wymagań i budżetu.

 

Napisz lub zadzwoń do naszego eksperta:

tel. 602 72 32 62

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Czy kolejna afera podsłuchowa przyspieszy cyfryzację policyjnej łączności radiowej?

 

Dziennik Gazeta Prawna opublikował kolejną partię podsłuchanych komunikatów policyjnych. Dzięki anonimowemu czytelnikowi dziennikarze weszli w posiadanie kilkuset nagrań policyjnych meldunków od początku marca do połowy maja. Przymusowe kwarantanny i akcja „zostań w domu” powodują, że interwencji jest więcej. Mimo iż Policja ostatnio mocno inwestuje w rozwój swojej łączności, to jednak są jeszcze w Polsce garnizony które korzystają ze zwykłej analogowej łączności radiowej, którą łatwo podsłuchać.

 

 nasluch-policji-sluzb-kontrola-drogowa-policjant

 

Nasłuch policyjnej korespondencji radiowej został uzyskany dzięki sprzętowi za kilkaset złotych. Bez problemu można kupić go w internecie. W Warszawie w dobrej jakości urządzenia można się zaopatrzyć zaledwie 200 m od siedziby Komendy Stołecznej Policji. Później wystarczy już tylko znaleźć – również w internecie – częstotliwość, na której komunikują się funkcjonariusze. Wtedy świat tajemnic służbowych przestaje być zamknięty – analogowa łączność nie jest szyfrowana, nie ma zabezpieczenia kryptograficznego i można słuchać policjantów przy pracy niczym radia. Podawane są dane osobowe, dokładne adresy z numerami mieszkań, numery PESEL, informacje, kto jest w kwarantannie, kto wyszedł z więzienia, kogo nie przyjęli do szpitala psychiatrycznego.

 

Policja wszędzie tam gdzie dysponuje cyfrowym systemem DMR stosuje szyfrowanie łączności radiowej z użyciem silnego klucza kryptograficznego ARC4 o długości 40 bitów. Tej transmisji nie da się łatwo zdekodować. Trzeba jednak przyznać, iż nawet nieszyfrowana cyfrowa łączność DMR jest podatna na nasłuch. Wystarczy skaner cyfrowy oraz komputer z oprogramowaniem. Nie ma systemów w stu procentach niemożliwych do złamania. Chodzi jednak o stopień trudności. W przypadku szyfrowania ani skaner ani komputer nie przekaże zrozumiałego głosu.

 

Policja czeka na rozstrzygnięcie dużego przetargu na zakup radiotelefonów DMR w ramach umowy ramowej (6/BŁiI/20/RG). Wartość postępowania to aż 170 mln złotych. Z uwagi na liczne pytania oferentów oraz wniesione odwołanie termin składania ofert został już kilkakrotnie przekłożony. Aktualny to 28 maja br. Rozstrzygnięcie tego postępowania i realizowanie dostaw sprzętu DMR na przestrzeni najbliższych 4 lat powinno skutecznie uniemożliwić podsłuchiwanie policyjnej łączności.

 

Źródło: https://www.gazetaprawna.pl/  własne. Fot. policja.pl