Select language:EnglishPolski

Partnerzy serwisu

MotoTRBO - cyfrowy system łączności radiowej 

Icom Polska-radiokomunikacja profesjonalna

http://hytera.com/

Odwiedź stronę oficjalnego dystrybutora w Polsce - ELEKTRIT

DGT Sp. z o.o.

Excera

Partnerstwo z Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Facebook

Współpracujemy z

Wyszukiwarka

Zapytaj naszego eksperta

Potrzebujesz niezawodnej łączności radiowej ale nie wiesz jaki system będzie najbardziej odpowiedni dla Twojej firmy lub organizacji?

Zapytaj naszego eksperta.

Udzielimy Ci porady, doradzimy rozwiązanie które będzie pasować do Twoich wymagań i budżetu.

 

Napisz lub zadzwoń do naszego eksperta:

tel. 602 72 32 62

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Dziwny przetarg na łączność DMR w Gdańsku

 

Na początku marcu w Gdańsku ogłosił przetarg na "Dostawę systemu łączności cyfrowej na potrzeby Gminy Miasta Gdańska".  System łączności opisany w SIWZ opiera się na standardzie DMR i składa się z: 7 bazowych radiotelefonów DMR, 3 konsol dyspozytorskich, 13 radiotelefonów samochodowych z GPS, 60 radiotelefonów ręcznych z GPS. W przetargu wpłynęła tylko jedna ważna oferta firmy Jarexs, nie podlegająca odrzuceniu. Fakt ten może trochę dziwić ze względu na mnogość dostawców i integratorów rozwiązań łączności DMR. Ale jak zawsze diabeł tkwi w szczegółach, którym postanowiliśmy się przyjrzeć. Jednocześnie nasuwa się wiele pytań.

 

Gdańscy urzędnicy w opisie przedmiotu zamówienia zamieścili schemat ideowy budowy sieci radiowej, który wygląda jak poniżej:

 

Gdansk-Schemat-cyfrowej-sieci-radiowej-sredni.jpg

 

Cały system oparty jest o serwer centralny, więc mamy do czynienia z architekturą scentralizowaną. Awaria serwera centralnego może doprowadzić do wyłączenia całego systemu z eksploatacji. Czemu nie jest promowana bardziej niezawodna architektura rozproszona bez pojedynczego punktu awaryjnego? Według gdańskich urzędników: "Stosowanie sterowników rozproszonych w znaczny sposób zwiększa generowanie ruchu sieciowego i uniemożliwia pełną kontrolę nad systemem" (?!).

 

Stacje bazowe będą oparte na 2 sztukach radiotelefonów Motorola MOTOTRBO DM3600 połączonych specjalnym sterownikiem programowo sprzętowym, który będzie sterował równocześnie dwoma radiotelefonami. Zamawiający bardzo szczegółowo opisuje parametry wspomnianego sterownika, co może niestety zawężać krąg potencjalnych oferentów w tym przetargu. W specyfikacji SIWZ znajdujemy takie szczegóły jak maksymalne wymiary, pobór prądu (musi być mniejszy niż 0,9A), typ systemu operacyjnego czy nawet maksymalny czas startu (uruchamiania się) sterownika oraz maksymalne pasmo transmisyjne (100 kbit/s). Dlaczego urzędnicy, aż tak szczegółowo specyfikują parametry techniczne?


Podaliśmy tylko niektóre, ciekawsze fragmenty. Zachęcamy naszych czytelników do samodzielnego przeanalizowania dokumentów przetargowych.

 

Źródło: http://www.gdansk.pl/zamowienia,825,21194.html